mallutky prowadzi tutaj blog rowerowy

Na Kole

Przełajka i Michałkowice

  • DST 33.59km
  • Teren 5.00km
  • Czas 01:56
  • VAVG 17.37km/h
  • Sprzęt Haibike
  • Aktywność Jazda na rowerze
Sobota, 27 października 2018 | dodano: 27.10.2018

Jesienna pogoda mnie nie odstraszyła i sobotnie południe postanowiłem spędzić na rowerze kierując się przez Żabie Doły na Przełajkę i do Michałkowic. Na Żabich Dołach początkowo pojechałem nasypem nową ścieżką z masy mineralno-żywicznej (dobrze się po tym jeździ), a potem dalej w śladzie linii kolejowej ale niestety już po tłuczniu. Nawiasem mówiąc można by ścieżkę z masy mineralno-żywicznej przedłużyć dalej po śladem linii kolejowej wzdłuż całych Żabich Dołów aż do okolic ul. Harcerskiej w Piekarach Śl.


Żabie Doły widok ze ścieżki


Koniec ścieżki w okolicy ul. Krzyżowej w Bytomiu


Żabie Doły widok z wiaduktu

Następnie przez dzielnice Piekar Śl.: Brzeziny Śląskie i Dąbrówkę Wielką dojechałem do Przełajki w Siemianowicach, gdzie po przekroczeniu Brynicy znalazłem się w Czeladzi do dzielnicy Madera na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.


Kapliczka na Rozalii między Dąbrówką Wielką a Przełajką


Góra Doroty w Będzinie


Brynica z mostu między Przełajką a Maderą

Na terenie Zagłębia nie byłem długo, bo po przejechaniu nad Brynicą  w Czeladzi i przekroczeniu DK 94 po chwili ponownie wjechałem do Siemianowic i skierowałem się w stronę Michałkowic. W Michałkowicach dojechałem do Parku Tradycji, gdzie znajdują się zabudowania byłej kopalni Michał (Szyb Krystyn) i objechałem Park Górnik gdzie znajduje się Pałac Rheinbabenów zwany również Zameczkiem. Pałacowi został nadany obecny kształt przez ówczesnych właścicieli Michałkowic - Rheinbabenów, a następnie został on pod koniec XIX w. został zakupiony przez rodzinę Hohenlohe-Öhringen, w której rękach, wraz z pobliską kopalnią Michał, znajdował się do końca II wojny światowej. Po II wojnie światowej właścicielem pałacu została kopalnia "Michał" i mieścił się w nim Zakładowy Dom Kultury. Funkcję kulturalną pełni również obecnie. W Parku Górnik znajduje się także zabytkowy budynek tzw. Dom leśniczego i ogrodnika wybudowany na początku XX w. w stylu neogotyckim. Dom ma kształt zamku z okrągłą wieżą i obecnie prowadzone są w nim prace remontowe.


Szyb Krystyn - zabudowania Parku Tradycji


Park Tradycji


Pałac Rheinbabenów


Pałac Rheinbabenów


Dom leśniczego i ogrodnika

Z Michałkowic przez Maciejkowice i Chorzów II dojechałem do domu.

Ślad przejechanej trasy
i Relive

Relive 'Morning Oct 27th'


Kategoria Wycieczki


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!