Kwiecień, 2020
Dystans całkowity: | 349.79 km (w terenie 70.00 km; 20.01%) |
Czas w ruchu: | 17:42 |
Średnia prędkość: | 19.76 km/h |
Suma podjazdów: | 3127 m |
Liczba aktywności: | 22 |
Średnio na aktywność: | 15.90 km i 0h 48m |
Więcej statystyk |
Do garażu
-
DST
6.72km
-
Czas
00:21
-
VAVG
19.20km/h
-
Podjazdy
47m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Kategoria Transport, Do 025 km
DBD z rana
-
DST
21.02km
-
Czas
00:56
-
VAVG
22.52km/h
-
Podjazdy
160m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Z rana szybki DBD.
Kategoria Transport, Do 025 km
Przez łąki i pola
-
DST
34.48km
-
Teren
15.00km
-
Czas
01:58
-
VAVG
17.53km/h
-
Podjazdy
134m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Jak w tytule przez łąki i pola na pograniczu Maciejkowic, Michałkowic i Dąbrówki Wielkiej. Przy okazji pierwsza wizyta w życiu na stacji kolejowej Chorzów Stary - wiele razy przejeżdżałem w pobliżu, miałem praktyki na kop. Barbara-Chorzów, której szyb góruje nad stacją , ale na samą stację nigdy nie trafiłem. Co prawda budynków stacyjnych już nie ma ale przynajmniej pociągi osobowe się zatrzymują.
Stacja Chorzów Stary - widok w stronę Katowic. W tle wieża szybu Kolejowego I kopalni Barbara-Chorzów.
Stacja Chorzów Stary - widok w stronę Bytomia
Trasę między Chorzowem Starym a Maciejkowicami i Michałowicami przejechałem polną drogą, śladem kolejki wąskotorowej i ścieżką wzdłuż ogródków. W większości te polne ścieżki były dla mnie nowością. Po drodze zauważyłem jak zmienia się krajobraz - tam gdzie w zeszłym roku były pola i rosły maki dziś budują się nowe osiedla domów. Trochę szkoda ale widać takie czasy. Miejmy nadzieję, ze przy okazji wszystkiego nie zagrodzą. Niestety przy ogródkach zerwałem łańcuch. Ale w tym nieszczęściu miałem odrobinę szczęścia bo po pierwsze miałem ze sobą skuwacz do łańcucha, a po drugie łańcuch się zerwał jedno ogniwo za spinką więc udało się w miarę szybko wszystko połączyć.
Widok w kierunku Bytkowa.
Rok 2020
Rok 2019
Z Michałkowic polami przez Dąbrówkę Wielką do Brzezin Śląskich, gdzie przy Skwerze Olimpijczyków znajduje się obelisk upamiętniający olimpijczyków pochodzących z Brzezin Śląskich - było ich pięciu.
Panorama Dąbrówki Wielkiej. W tle Góra Doroty w Będzinie.
Widok na Górę Doroty w Będzinie
Pomnik brzezińskich olimpijczyków
Z Brzezin do Rozbarku w Bytomiu i potem nową ścieżka obok historycznej lokomotywowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do pozostałości nowego osiedla na Rozbarku i stamtąd po śladach zlikwidowanych linii kolejowych przez Łagiewniki do centrum Świętochłowic.
Schron OWŚ w Łagiewnikach przy ul. Krzyżowej.
Powód aby pojechać do centrum był zacny :) - teściowa zrobiła pyszne gołąbki. Potem powolutku z zapasami w torbie na kierownicy przez Skałkę i Piaśniki do domu w Chropaczowie.
Kategoria Wycieczki, Do 050 km
Terenowo - Piekary Śląskie
-
DST
36.92km
-
Teren
15.00km
-
Czas
01:50
-
VAVG
20.14km/h
-
Podjazdy
267m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Dziś terenowo do Piekar Ślaskich częściowo nowymi drogami, którymi jeszcze nigdy nie jechałem. Z Chropaczowa na Żabie Doły terenowo potem nowy odcinek wzdłuż torów kolejowych zamiast standardowego przez stawy. Potem przez Rozbark na Szarlej w Piekarach Śl. i do Bobrownik na Nomiarki. Tam znalazłem dzisiaj pierwsze bunkry OWŚ z Punktu Oporu Bobrownik leżące nad Brynicą.
OWŚ GO Bobrownik
Tablica informacyjna
Kolejny bunkier GO Bobrownik przy ul. Teligi
Kopania Piekary i wieże Kalwarii i Bazyliki Piekarskiej
Potem drogą, którą jeszcze nie jechałem przez mostek na Brynicy z powrotem do Piekar Śl.
Brynica między Bobrownikami a Piekarami Śląskim.
Bazylika Piekarska
Kolumna Maryjna w Piekarach Śl. z 1860 r.
Potem podjazd ul. Wyzwolenia szlakiem Św. Jakuba w stronę drogi 911 i dalej drogą gruntową do Radzionkowa i Bytomia obok cmentarza cholerycznego i Zakładów Mięsnych HAM. Po minięciu A4 i al J. Nowaka-Jeziorańskiego skręt w drogę gruntową prowadzącą równolegle do A4 do ul. Witczaka w Bytomiu. Po drodze panorama Bytomia i kapliczka Maria Hilf z 1905 r. znajdująca się na granicy Bytomia i Piekar Śląskich - Szarleja.
Wieżą wodna w Bytomiu
Kapliczka Maria Hilf
W Bytomiu przy bocznej ulicy od ul, Witczaka znajdują się budynki obecnej Centralnej Przepompowni Bolko ostatni istniejący szyb rudny służący wydobyciu rud metali na terenie tzw. Niecki Bytomskiej obejmującej Bytom i Piekary Śl. Szyb kopalni rud cynku i ołowiu Fiedlersglück należącej do rodziny Donnersmarcków został zgłębiony na początku XX w. Obok znajduje się Bolko Loft zadaptowany na mieszkanie budynek po lampowni przy szybie Bolko w Bytomiu.
Bolsko Loft
Potem przez centrum Bytomia w okolice wzgórza Małgorzatki i szybu Krystyna (Hohenzollern) skąd początkowo śladem Kolei Prawego Brzegu Odry,a potem wzdłuż Bytomki dojechałem do Młynu Szombierskiego na granicy Szombierek i Goduli.
Plac Słowiański w Bytomiu
Szyb Krystyna
Wodogrzmoty Bytomki
Potem bocznymi drogami przez Godulę i Lipiny, gdzie w piekarni kupiłem pieczywo dotarłem do domu w Chropaczowie. Przy okazji udało się w tym roku przebić granicę 1.000 km :)
Kategoria Wycieczki, Do 050 km
Terenowo - Ajska
-
DST
15.70km
-
Teren
11.00km
-
Czas
00:57
-
VAVG
16.53km/h
-
Podjazdy
136m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Miałem iść do ogródka, ale ponieważ mam go 400 m od domu, to zdecydowałem się pojechać na rowerze ale drogą okrężną Przez Ajskę i Martynszacht. Ajska to część Chropaczowa na którym znajdują się hałdy po XIX w produkcji hutniczej, w cześć porośnięty drzewami lub zrekultywowane. Obecnie użytek ekologiczny, znajduje się tu staw i ścieżki spacerowe, a kiedyś był tu tor motocrossowy.
Chropaczów od strony Ajski
Staw Ajska i pozostałości hałdy
Bunkier pilnujący granicy II Rzeczpospolitej - granica znajdowała się 500 m na północ
Ajska - widok w kierunku Goduli. Buduje się tu coraz więcej nowych domów
Potem dalej przez drogami gruntowymi przez Godulę do do parku Paweł w Chebziu obok stawów Lipińskiego, Glombika i Smrodloka. W parku znalazłem zrujnowany mostek. Kiedyś pewnie płynął tam pewnie jakiś potok do Smrodloka :)
Mostem w parku w Chebziu.
Z Chebzia przez Martynszacht (kiedyś była to kolonia robotnicza, w latach 70 została wyburzona. To tam K. Kutz kręcił część scen do filmu "Perła w koronie". W Lipinach i na Chropaczowie zreszta też) obok stawu Marcina pojechałem przez Koreę, Magierę, ścieżka nad Rawą do Lipin i do ogródka. Z ogródka z powrotem do Lipin i wzdłuż torów kolejowych prowadzących do Huty Zygmunt, obok cmentarza i boiska Naprzodu Lipiny. Po drugiej stronie torów znajduje sie jednaz najładniejszych kamienic na Lipinach - niestety jest zrujnowana. Miejmy nadzieję, że ktoś ją kiedyś wyremontuje i będzie mogła dalej służyć i cieszyć swoją urodą.
Lipiny kamienica przy ul. Granicznej
Kategoria Transport, Do 025 km
Uroczysko Buczyna
-
DST
36.10km
-
Teren
14.00km
-
Czas
01:53
-
VAVG
19.17km/h
-
Podjazdy
291m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wycieczka do lasu w okolice Chorzowa Batorego, Kochłowic i Halemby. Przez Centrum Świętochłowic obok Urzędu Miasta. Budynek Urzędu Miasta został wybudowany w roku 1926 jako siedziba powiatu świętochłowickiego, który istniał w okresie międzywojennym. W budynku na klatce schodowej i w sali posiedzeń znajdują się witraże zaprojektowane przez Stanisława Ligonia.
Urząd Miejski w Świętochłowicach
Potem pod torami kolejowymi i Składową do Chorzowa Batorego. W Batorym za starym osiedlem wjechałem na drogę gruntową i gruntem obok os. Wtosa, przez Uroczysko Buczyna, Rybaczówkę i lasy halembskie wzdłuż rzeki Kłodnicy dojechałem prawie do Kłodnicy na Halembie. Niestety to "wzdłuż Kłodnicy" to niestety było dosłownie. Ponieważ
skręciłem o jedną drogę leśną za wcześnie dojechałem do rzeki i
skończyła się droga a zaczęły mokradła, Od tego momentu trzeba się było
przedzierać pieszo przez te mokradła i przeprawić przez jakiś potoczek
dopływający do Kłodnicy. Ale w końcu się udało i trafiłem na ścieżkę, w którą
miałem wjechać i potem już było bez problemu.
Leśna ścieżka za A4
Leśne jeziorko na Kokocińcu
Martwe drzewa na Uroczysku Buczyna - stoją w wodzie z powodu obniżenia terenu spowodowanego szkodami górniczymi
Uroczysko Buczyna
Rybaczówka
Rybaczówka - wycięty las
Z Kłodnicy lasem do Kochłowic a potem podjazd ul. Tunkla obok byłej kopalni Nowy Wirek do Zgody i przed Piaśniki do domu. Po drodze jeszcze wizyta w Aldi po drobne zakupy i koniec na dzis.
Kategoria Wycieczki, Do 050 km
Chorzów do optyka
-
DST
11.37km
-
Teren
1.00km
-
Czas
00:31
-
VAVG
22.01km/h
-
Podjazdy
136m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Do optyka naprawić okulary :) Coraz cieplej. Maseczka, a w zasadzie komin na ustach i nosie nie pomaga :(. Niestety trzeba się przywyczaić.
Kategoria Do 025 km, Transport
DBD porankiem
-
DST
20.54km
-
Czas
00:51
-
VAVG
24.16km/h
-
Podjazdy
178m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Rześki poranek. Szybko do biura na Wełnowiec sprawdzić czy jest jakaś poczta albo awizo i z powrotem do domu na Home Office.
Kategoria Do 025 km, Transport
WF z H.
-
DST
4.90km
-
Teren
2.00km
-
Czas
00:20
-
VAVG
14.70km/h
-
Podjazdy
69m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Lekcja WF z H. Do zgłoszenia nauczycielowi wraz ze śladem GPS.
Kategoria Do 010 km, Wycieczki
Zabrze - poniemieckie pozostałości
-
DST
34.04km
-
Teren
8.00km
-
Czas
01:36
-
VAVG
21.27km/h
-
Podjazdy
285m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wycieczka do Zabrza. Miała być jazda bardziej odludnymi okolicami ale do końca się nie udało bo wjechałem do parku Pileckiego i Parku Powstańców Śląskich. Ale od początku. Z Chropaczowa tyłem do Lipin a potem głównie trasą rowerową przez Chebzie do Rudy Południowej, gdzie wjechałem na drogę prowadzącą na tereny po byłej kopalni Walenty Wawel, gdzie obecnie znajduje się teren inwestycyjny. Znajdują się tam jeszcze pozostałości pokopalnianej infrastruktury między innymi zabudowania i wieża szybowa szybu Klara. Jak wynika z informacji na stronie właściciela budynków firmy RUDPOL-OPA (http://www.rudpol-opa.pl) "w 1860 roku, znany ród Ballestremów rozpoczął w polu górniczym „Klara”
budowę szybu, któremu później nadano tę samą nazwę. Szyb Klara
początkowo pracował jako wydobywczy
i materiałowy. Później przejął on rolę szybu wentylacyjnego i
podsadzkowego dla połączonych od 1931 roku kopalń „Wolfgang”
i „Brandenburg” – istniejącej od 1770 roku, jednej z pierwszych kopalń
węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W 1924 roku kopalnia „Brandenburg”
została przemianowana na „Wawel”. (...) Szyb Klara wentylował wyrobiska w pokładach na poziomie
450m, do czasu gdy pożar maszyny wyciągowej przyczynił się do wycofania
go z eksploatacji." Niestety pora dnia nie była najkorzystniejsza na ich fotografowanie. Słońce znajdowało się bezpośredni za zabudowaniami i zdjęcia wyszło zaciemnione.
Potem w stronę Panattoniego i skręt w gruntową drogę przejazd nad Czerniawką i już jestem w Zaborzu. Tam pierwszy ślad niemieckiej historii Hindenburga, a właściwie Zaborza. Spod odpadającego tynku wyłaniają się fragmenty niemieckich napisów.
Potem park Pileckiego i pozostałości pomnika na cześć przedwojennego patrona i założyciela parku Waltera Steinhoffa, który był dm.in dyrektorem kopalni Królowa Luiza (Königin-Luise-Grube) późniejszej kopalni „Zabrze”. Na pozostałościach pomnika widać jeszcze godło górnicze tzw. "kuplę" czyli skrzyżowany pyrlik (młotek) i żelazko i ślady napisu Steinhoff-Park. Pomnik został zniszczony po II wonie światowej.
Potem w kierunku Makoszów i rundka przez Park Powstańców Śląskich - starałem się jechać bocznymi ścieżkami ale mimo wszystko dość dużo osób spacerowało pogoda dopisywała. Niestety nie wszyscy mieli maseczki.
W okolicach Giudo znalazłem kolejne poniemieckie ślady - krzyż przydrożny z 1896 r.
Potem przejazd obok zabytkowej wieży wodnej przy ul. Zamoyskiego. Obiekt podlega Muzeum Górnictwa Węglowego i po remoncie planowane jest tam otwarcie punktu widokowego i organizacja różnego wystaw w tym poświęconych węglowi.Do wiezy została dobudowana klatka schodowa ale coż widocznie takie były wymogi bezpieczeństwa.
Na koniec rajzy po Zabrzu powrót na Zaborze obok kapliczki Najświętszej Marii Panny przy ul. Rolnika wzniesionej w roku 1870 i ostatniej odwiedzonej dziś pozostałości po niemieckich czasach - krzyż stojący w pobliżu przy drodze.
Potem powrót przez Rudę, Chebzie, Lipiny i Piaśniki do Kauflandu na Szarlocińcu w Chorzowie i do Domu przez Lasek Chropaczowski.
Kategoria Do 050 km, Wycieczki