mallutky prowadzi tutaj blog rowerowy

Na Kole

Świerklaniec + Kopiec Wyzwolenia

  • DST 45.41km
  • Teren 15.00km
  • Czas 02:20
  • VAVG 19.46km/h
  • Podjazdy 321m
  • Sprzęt Haibike
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 24 maja 2020 | dodano: 24.05.2020

Rajza do Świerklańca. Najpierw przez Łagiewniki i Rozbark obok byłej kopalni Rozbark (Heinitz). W budynku byłej cechowni teraz swoją siedzibę ma Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark stoi rzeźba górnika autorstwa pochodzącego z Magdeburga Waltera Tuckermanna. Rzeźba została stworzona w 1935 r. i stała pierwotnie na terenie kopalni Centrum w Bytomiu, jednak z uwagi na jej likwidację została przeniesiona na Rozbark.



W zasadzie miało być klasycznie ale na granicy Bytomia i Piekar zamiast wjechać ul. Kędzierzyńską dalej pojechałem prosto w stronę nasypu kolejowego i nasypem wzdłuż torów pod autostradą dojechałem do Piekar i wyjechałem na ul. Oświęcimskiej. Po drodze jadąc przez jakieś totalne rekultywowane pustkowie minąłem stare rozebrane mosty nad torami kolejowymi.


W Piekarach drogą rowerową wzdłuż Kalwarii do Studzienki z "cudowną wodą" i posągiem św. Ignacego z Loyoli. Niestety obecnie teren Studzienki sprawia mocno przygnębiające wrażenie. Kaplica ze studnią zamknięta, pomnik św. Ignacego pomalowany sprajem, niecka sadzawki uszkodzona, co zresztą widać na zdjęciu.



Dalej przez Os. Wieczorka, ogródki i Las Dioblina do wału nad zbiornikiem w Świerklańcu (Kozłowa Góra) do parku pałacowego w Świerklańcu (bez pałacu).


Staw Szachta w Lesie Dioblina.


Jezioro w Świerklańcu

Trochę pokręciłem po parku obok pałacu Kawalera, ruin Starego Zamku, kościółka i mauzoleum Donnersmarcków.


Staw w parku.


Zdjęcie nieistniejącego pałacu tzw. "Małego Wersalu" Nadający się budulec uzyskany z ruin oraz marmury i kamienne bloki posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (za Wikipedią) a brama pałacowa trafiła do Parku Ślaskiego i jest teraz bramą do ZOO.


Rzeźby przy pałacu i scena parkowa


Fontanna parkowa


Pałac Kawalera


Park


Pozostałości ruin Starego Zamku wysadzonych we wrześniu 1962 roku


Kaplica pałacowa i Mauzoleum Donnersmarcków


Kaplica i Mauzoleum

  Z parku przez centrum  Świerklańca ruszyłem w powrotną drogę. Po drodze podjechałem do Orzecha zobaczyć "Romantyczne ruiny" - wieżę z XIX wieku. Wieża w Orzechu wybudowana na zamówienie hr. Guido Henckel von Donnersmarcka, który miała pałac w pobliskim Świerklańcu.


Okolice Orzecha


Okolice Orzecha



Potem jeszcze wizyta na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach i do domu przez Rozbark i Łagiewniki.


Widok z Kopca w stronę Piekar


Widok z Kopca w stronę Bytomia
I na koniec Relive 'Świerklaniec'
I jeszcze ślad trasy


Kategoria Do 050 km, Wycieczki


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!