mallutky prowadzi tutaj blog rowerowy

Na Kole

Wielkanocnie do Rept

  • DST 65.06km
  • Teren 30.00km
  • Czas 03:44
  • VAVG 17.43km/h
  • VMAX 43.92km/h
  • Podjazdy 565m
  • Sprzęt Haibike
  • Aktywność Jazda na rowerze
Poniedziałek, 5 kwietnia 2021 | dodano: 05.04.2021

Rano było ciepło, słońce przebijało się przez chmury, ale wiało przy okazji, jak gdyby się ktoś powiesił:). W takich to okolicznościach przyrody wsiadłem na koło i ruszyłem w teren i to dosłownie, bo dzisiejszy wyjazd do Rept w Tarnowskich Górach miał być w dużej części po trasach gruntowych i szutrowych.
Początek standardowy przez Godulę, Szombierki, obok Elektrowni Szombierki, Karb do Miechowic nad Brandkę. Stamtąd już w dużej części drogami gruntowymi prowadzącymi lasem w Dąbrowie Miejskiej, przez Suchą Górę i Dolomity w kierunku Tarnowskich Gór. Po drodze minąłem stację narciarską Dolomity„a właściwie Dolomity – Sportową Dolinę - centrum narciarskie istniejące w nieczynnym od ponad 30 lat wyrobisku Blachówka, w którym wydobywano dolomit”.


Stok w Dolomitach - jak widać ostało się jeszcze trochę sztucznego śniegu

Z uwagi, że z powodu pandemii Zabytkowa Kopalnia Srebra jest nieczynna pojechałem dalej w kierunku Starych Tarnowic i parku w Reptach. Kopalnia Srebra jest jedną z większych atrakcji turystycznych  Tarnowskich Gór. „W kopalni Srebra znajduje się na głębokości 40 m, jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Ma ona długość 1700 m, w tym podziemny przepływ łodziami chodnikiem odwadniającym odbywa się na odcinku 270 m. Kopalnia swoim kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są trzy szyby: “Anioł”, “Żmija” i “Szczęść Boże”. Przylegają do nie trzy komory mające od 500 do 2000 m2. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych”.
Zrobiłem rundkę o parku w Reptach, który jest „kompleksem leśnym leżącym pomiędzy Starymi Tarnowicami a Reptami, wchodzi on w skład ustanowionego na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Około 2/3 całego lasu stanowią drzewostany, które przekroczyły 100 lat”.


Ośrodek Salezjański w Parku w Reptach

Będąc w parku i pojechałem nad rozlewisko Dramy, „rzeki wypływająca spod Srebrnej Góry, która za parkiem repeckim płynie Doliną Dramy w kierunku Zbrosławic i dalej w stronę Pyskowic i Dzierżna. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski. Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.”
Nad Dramą jest kładka, którą można dostać się do drogi w kierunku Ptakowic, W Ptakowicach znajduje ujście Głęboka Sztolnia Fryderyk, której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga w parku w Reptach. Sztolnia Czarnego Pstrąga „jest 600-metrowym fragmentem sztolni odwadniającej “Fryderyk”, wydrążonej w latach 1821-1834. Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami “Ewa” i “Sylwester”, którymi do sztolni schodzi się po krętych schodach na głębokość 20 lub 30 metrów. Podczas wycieczki. która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.


Ujście Głębokiej Sztolni Fryderyk

Potem czerwonym pieszym Szlakiem Husarii Polskiej z powrotem do Parku w Reptach. Od tej strony dotarcie do parku jest nieco utrudnione bo na potoku dopływającym do Dramy nie ma kładki i trzeba przechodzić po gałęziach i pniach porzuconych w wodzie, ale się udało bez problemu przejść z rowerem na drugą stronę.


Przeprawa przez potok do parku. Na szczęście nie było głęboko.

Potem ścieżką w parku wzdłuż potoku do szybu Ewa, stanowiącego jedno z dwóch wejść do Sztolni Czarnego Pstrąga i dalej w kierunku drugiego szybu – Szybu Sylwester. Do Szybu Sylwester jednak nie dojechałem, pojechałem w droga gruntową w kierunku Rept Starych i dalej Stolarzowic.


Szyb Ewa prowadzący do Sztolni Czarnego Pstraga


Neogotycki kościół św. Mikołaja w Reptach wybudowany w latach 1867–1871.

Po czym znowu lasem trasami rowerowymi pojeździłem po Segiecie, którego częścią jest rezerwat o tej samej nazwie. „Rezerwat został utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry”.
Ponieważ przyszła pora na powrót do doku przez Dąbrowę Miejską, Park im E. Osmańczyka w Miechowicach i Las Miechowicki dotarłem w okolice Elektrociepłowni Miechowice i CH Plejada. Stamtąd drogą gruntową przez hałdy dojechałem do Bobrka i przez park Fazaniec, Orzegów i Godulę do domu w Chropaczowie.
Tekst w nawiasie i kursywą za https://tarnowskiegory.pl/2018/08/trasy-turystycz...



Kategoria Wycieczki, Do 100 km


komentarze
gizmo201
| 06:42 wtorek, 6 kwietnia 2021 | linkuj Śniegu brak, to można po stoku ponownie łowelem śmigać.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!