mallutky prowadzi tutaj blog rowerowy

Na Kole

Wzdłuż Brynicy i Przemszy + Trójkąt trzech cesarzy

  • DST 77.85km
  • Teren 20.00km
  • Czas 04:28
  • VAVG 17.43km/h
  • VMAX 42.48km/h
  • Podjazdy 543m
  • Sprzęt Haibike
  • Aktywność Jazda na rowerze
Sobota, 24 kwietnia 2021 | dodano: 25.04.2021

Pojeżdżone ciut więcej, choć wiosna jeszcze jakość się z najlepszej strony nie pokazała. Około 12 stopni, wiatr z północy i tylko gdy słońce wyszło zza chmur było w miarę przyjemnie. Przy okazji za mną pierwsze przejechane w tym 1000 km. Miejjmy nadzieję, ze jeszcze parę uda sie dokręcić. Kółeczko przez Katowice m.in. "Strefę Kultury" do Mysłowic na Trójkąt Trzech Cesarzy (Drei Kaiser Ecke), miejsca, w którym do 1918 r  stykały się granice trzech imperiów: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec, a następnie od 1922 do 1939 stykały się w tym miejscu granice trzech polskich województw: autonomicznego województwa śląskiego (Brzęczkowice/Słupna-Mysłowice), krakowskiego (Jęzor wówczas część Chrzanowa) i kieleckiego (Modrzejów/Niwka - Sosnowiec). Przy okazji jazda wzdłuż górnośląskich rzek: Rawy, Brynicy i Przemszy, z tym, że Rawę to trudno nazwać rzeką, choć po jej przejściu przez oczyszczalnię na Klimzowcu w Chorzowie, podobno jest w miarę czysta. W Katowicach Rawa jest częściowo zakryta, ale od Uniwersytetu Śląskiego wzdłuż osiedla Gwiazdy, Uniwersytetu Ekonomicznego i osiedla Bulwary Rawy jest odkryta i prowadzi wzdłuż niej droga rowerowa.


Katowice "Strefa Kultury" Międzynarodowe Centrum Kongresowe, obecnie szpital tymczasowy i punkt szczepień na COVID


Katowice "Strefa Kultury" widok w stronę ronda i Rynku


Katowice "Strefa Kultury" NOSPR


Katowice "Strefa Kultury"  kiedyś kopalnia Ferdynand, potem Katowice, a obecnie Muzeum Śląskie.


Katowice "Strefa Kultury" MCK i Spodek


Katowice, w tle kopuła katedry


Katowice "Strefa Kultury", jeszcze raz Muzeum Śląskie, w tle budowane apartamentowce tzw "Pierwszej dzielnicy"

Jadąc od Borek w kierunku Mysłowic wybrałem trasę wzdłuż Brynicy i zahaczyłem też o stawy na pograniczu Katowic i Sosnowca: Stawiki, Borki, Morawę i Hubertusy.


Brynica - brzeg na którym stoję obecnie jest częścią Sosnowca, ale do początku lat 60 teren po tej stronie rzeki był górnośląski i należał do Gminy Szopienice. W wyniku decyzji władz komunistycznych tereny te stały się częścią Sosnowca. Obecnie na tym terenie znajduje się stadion Zagłębia Sosnowiec i strefa rekreacyjna Stawiki.


Staw Borki i wieża wodna w Szopienicach wybudowana w latach 1911−1912 na terenie ówczesnej gminy Roździeń według projektu berlińskich architektów Jerzego i Emila Zillmannów - projektantów m.in. Giszowca, Nikiszowca, Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu (Kraftwerk Oberschlesien) i budynku, w którym ulokowano obecnie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.


Charakterystyczne zwieńczenie w stylu pruskiej pikielhauby


Ścieżka przez Hubertusy


Relaks nad stawem Hubertus 1

Dotarłem też do ujścia Brynicy do Czarnej Przemszy i szlakiem rowerowym "Dawnego pogranicza" do Mysłowic i od strony tzw. Promendy do Trójkąta Trzech Cesarzy. W tym miejscu w Przemszę łączą się Czarna i Bała Przemsza. Po stronie Mysłowickiej brak jakiejkolwiek infrastruktur turystycznej ani informacji turystycznej, taka znajduje się w Sosnowcu wod strony Modrzejowa, jest tam wiata i obelisk upamiętniający podział i zjednoczenie Europy. Niestety jazda od Trójkąta Trzech Cesarzy wzdłuż Przemszy po "pruskiej" lub jak kto woli "mysłowickiej" stronie nie należała do przyjemności. Od Słupnej w stronę Brzęczkowic prowadzi szlak pieszy i dla pieszego jest on jak najbardziej OK, ale nie dla kogoś na rowerze: wąska wydeptana ścieżka, często powalone drzewa i związana z tym konieczność przenoszenia roweru, rosnące wszędzie krzaki. Po drugiej stronie Przemszy od Jęzora (dziś Sosnowiec, przed I WŚ część Wielkiego Księstwa Krakowskiego i Austro-Węgier) warunki do jazdy są lepsze, jest szlak rowerowy, ale problemem jest dostanie się na drugą stronę. Trzeba objechać przez Modrzejów i Niwkę w Sosnowcu, a mosty kolejowe, które stanowiły by idealne połączenie obu brzegów są w kiepskim stanie technicznym i ryzykiem byłaby przeprawa po nich zwłaszcza z rowerem. Szkoda, że Mysłowice i Sosnowiec nie mogą się dogadać co do przejęcia, choć jednego z nich od dotychczasowego właściciela i zrobienia kładki z punktem widokowym. Byłaby to doskonała atrakcja turystyczna.


Ujście Brynicy do Czarnej Przemszy


Mysłowice - kapliczka Jana Chrzciciela


Mysłowice - Urząd Miasta


Mysłowice


Mysłowice - przewiązka (Most Emigrantów) łączący Agenturę Emigracyjną z dworcem kolejowym, znajdującym się za budynkami po prawej stronie, umożliwiająca emigrantom z Austro-Węgier transport koleją do portów w północnych Niemczech i dalszą emigrację do Ameryki.


Trójkąt Trzech Cesarzy  - Biała Przemsza wpada do Czarnej Przemszy tworząc Przemszę. Widoczny cypel był częścią Rosji.


Trójkąt Trzech Cesarzy


Nieczynne wiadukty kolejowe nad Przemszą miedzy Mysłowicami a Jęzorem


Wiadukty z góry - nie miałem odwagi przeprawić się z rowerem na drugą stronę. Zwłaszcza początek był niebezpieczny, a nie wiadomo jako byłoby dalej.

Potem przez Brzęczkowice, Laysz do Wesołej i przez Wesołą Falę lasami do Murcek w Katowicach. Potem już powrót asfaltami przez Podlesie, Zarzecze, obok Stargańca, Chorzów Batory i Świętochłowice do domu.


Zbiornik Wesoła Fala w Katowicach przy graniicy z Mysłowicami Wesołą, w oddali maszt Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego o wysokości prawie 359 m.




Kategoria Wycieczki, Do 100 km


komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!