Zabrze Kończyce
-
DST
25.20km
-
Teren
1.00km
-
Czas
01:10
-
VAVG
21.60km/h
-
VMAX
36.14km/h
-
Podjazdy
177m
-
Sprzęt RA2
-
Aktywność Jazda na rowerze
Do Kończyc sprawdzić trasę do lodziarni rzemieślniczej u Janka w Kończycach, żeby w przyszłym tygodniu zabrać żonę na wycieczkę rowerową z jakimś celem a dodatkowo aby zachęcić a nie zniechęcić do roweru. Żona preferuje utwardzone nawierzchnie, więc drogi gruntowe muszę ograniczyć do minimum. Raczej pojedziemy odwrotnie, bo tak jest bardziej z górki i boję się, że gdybym zaproponował żonie podjazd po od Kończyc do Bielszowic, to chyba nie była zadowolona. W każdym razie celem było sprawdzenie drogi która prowadziła DDR-kami i mało uczęszczanymi przez auta drogami. myślę, że mi się udało :).
Moja dzisiejsza trasa prowadziła z Chropaczowa przez Lipiny, Chebzie do Rudy Południowej na Karmańskie, potem przez ul. Szyb Walenty do Zabrza Zaborza, Park Pileckiego i do Kończyc i dalej ciut okrężnie bocznymi drogami do celu czyli do lodziarni. Powrót przez Bielszowice Wirek, Nowy Bytom wzdłuż drogi NS do Rudy Południowej z powrotem do Chebzia. W Chebziu czekając na zielone światło na ruchu wahadłowym, zeszło mi powietrze z tylnego koła i dalej musiałem iść pieszo. Miałem łatki, ale podejrzewam awarię wentyla Presta, bo powietrze mi zeszło momentalnie w czasie postoju, więc wolałem przejść z buta 2 km niż się bawić w sprawdzanie dętki. Na sprawdzenie przyczyn i potwierdzenie mojego przypuszczenia przyjdzie czas jutro. Trasa w zasadzie cały czas prowadzi asfaltem z wyjątkiem krótkiego odcinka Między Rudą a Zaborzem w okolicy potoku Czarniawka, wzdłuż którego w latach 1922-1939 biegła granicz PL-DE i odcinka w Parku Pileckiego w Zabrzu.
Ruda Południowa - zabytkowe osiedle tzw. Karmańskie (Kolonia robotnicza Carl Emmanuel), a w zasadzie jej ostatnia pozostała część. Reszta osiedla została wyburzona pod budowę DTŚ i pod budowę nowych bloków. Osiedle zostało wybudowane pod koniec XIX w. przez hr. Ballestrema z Pławniowic ówczesnego właściciela Rudy zlokalizowanych tam kopalń.
Szyb Klara kopalni "Brandenburg" później "Wawel". Po połączeniu w 1931 r. z kopalnią "Walenty" wcześniej "Wolfgang" kopalnia nazywała się "Walenty-Wawel".
Jeden z dwóch lwów przy wejściu do Parku Pileckiego (do 1945 Parku Steinhoffa - inicjatora założenia parku, a po 1945 Park Świerczewskiego). Lwy zostały odlane w Gliwicach są
autorstwa prof. Johanna
Gottfrieda Schadowa, dyrektora Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie
autora kwadrygi wieńczącej Bramę Brandenburską w Berlinie.
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
komentarze
Pozdro