Do 050 km
Dystans całkowity: | 11641.13 km (w terenie 1954.20 km; 16.79%) |
Czas w ruchu: | 598:01 |
Średnia prędkość: | 19.47 km/h |
Maksymalna prędkość: | 116.28 km/h |
Suma podjazdów: | 82378 m |
Liczba aktywności: | 350 |
Średnio na aktywność: | 33.26 km i 1h 42m |
Więcej statystyk |
DBD 5 + Park Śląski
-
DST
27.30km
-
Teren
1.00km
-
Czas
01:22
-
VAVG
19.98km/h
-
VMAX
41.04km/h
-
Podjazdy
229m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Do biura na Wełnowiec po pocztę, a potem przez Park Śląski Chorzów Batory, Świętochłowice do Lipin do piekarni po chleb i bułki.
Park Śląski - brama do ZOO, do 1958 brama do pałacu hr. Donnersmarcka w Świerklańcu, skąd została zabrana (skradziona) wraz z ozdobym ogrodzeniem na polecenie komunistycznego kacyka z Katowic Jerzego Ziętka i umieszczona przed ZOO w nowbudowanym Parku Kultury i Wypoczynku, obecnie Park Śląski.
Park Śląski - tor regatowy i restauracja Przystań
Kategoria Do 050 km, Transport
Bytom, Zabrze i Ruda Śląska
-
DST
30.27km
-
Teren
5.00km
-
Czas
01:31
-
VAVG
19.96km/h
-
VMAX
46.80km/h
-
Podjazdy
252m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Pogoda na koniec długiego weekendu wybitnie dopisała, było nawet zbyt gorąco. Ponieważ musiałem pojechać do Bytomia na Szombierki wsiadłem na rower i dojechałem do Łagiewnik, gdzie wjechałem na szlak kolei wąskotorowej, która prowadziła kiedyś z Chorzowa Starego do Bytomia i dojechałem nim do Zamłynia w Bytomiu. Potem szybko asfaltem na Szombierki i powrót do domu z dodatkowymi kilometrami przez Bobrek, Rudzką Kuźnicę, Biskupice, Zaborze, Chebzie do Piaśnik i Chropaczowa. Trochę po gruncie min. na odcinku z Biskupic do Zaborza i od Chebzia do SW.
Pociąg PKP Cargo z kontenerami jedzie w kierunku stacji towarowej Zabrze Biskupice na linii kolejowej 132 Bytom - Wrocław Główny.
Pociągi na stacji Zabrze
Tunel w Chebziu pod zlikwidowaną bocznicą kolejową prowadzącą do Huty Pokój
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
SW-SO_1
-
DST
26.72km
-
Czas
01:14
-
VAVG
21.66km/h
-
VMAX
43.92km/h
-
Podjazdy
113m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Pierwszy raz w tym roku na kole do roboty do Sosnowca.
Kategoria Do 050 km, Transport
SO-SW_1
-
DST
31.12km
-
Teren
18.00km
-
Czas
01:35
-
VAVG
19.65km/h
-
VMAX
38.16km/h
-
Podjazdy
183m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Jak się powiedziało A i pojechało się rowerem do pracy, to trzeba było powiedzieć B i wrócić na nim do domu. Powrót do domu jest zawsze przyjemniejszy, szczególnie gdy nie trzeba się spieszyć i można dołożyć parę kilometrów dodatkowych. Dlatego też trasa powrotna była trochę dłuższa i bardziej terenowa. Zacząłem asfaltem a potem już było gruntowo, szutrowo, a czasem i kamieniście. Ale o to głównie chodziło. Pojechałem sobie szlakiem dawnego pogranicza od Kolonii Staszica w Sosnowcu, nad Czarną Przemszą i wzdłuż Brynicy, przez Stawiki, Park Tysiąclecia w Milowicach. Potem po wjechaniu do Siemianowic, wzdłuż Parku Pszczelnik, przez pole golfowe, obok Bażantarni i Parku Górnik i dalej śladem kolei wąskotorowej od Parku Górnik aż na Żabie Doły na pograniczy Chorzowa i Bytomia. Na koniec śladem kolei piaskowej przez Łagiewniki do Chropaczowa i runda po Parku Chropaczowskim.
Stawiki w Sosnowcu
Brynica w okolicy Sosnowca i Borków w Katowicach
Para łabędzi z młodymi na Żabich Dołach
Kategoria Do 050 km, Transport, Wycieczki
DBD 4 + Park Śląski
-
DST
33.93km
-
Czas
01:34
-
VAVG
21.66km/h
-
VMAX
43.56km/h
-
Podjazdy
290m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Jak zwykle najpierw do biura po pocztę, a potem po Parku Śląskim. Dzisiaj dla odmiany trochę inaczej, prawie dwie pętlę oraz powrót przez rynek w Chorzowie i Skałkę. Pozdrowienia dla kolegi, jeśli tu zagląda, który nadawał tempo w czasie jazdy po parku.
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
Po Hindenburgu
-
DST
40.21km
-
Czas
01:48
-
VAVG
22.34km/h
-
VMAX
50.04km/h
-
Podjazdy
298m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Przedpołudniowy wyjazd do Zabrza (Hindenburg) z zamiarem zaliczenia północnych dzielnic. Ale najpierw Ruda a potem Biskupice, Os. Młodego Górnika, Rokitnica Strefa Ekonomiczna, Mikulczyce, Centrum i Zaborze.
Kaplica grobowa rodziny Pielerów na cmentarzu w Rudzie według projektu Hansa von Poellnitza. Franz
Pieler był niemieckim inżynierem górniczym, przez wiele lat
dyrektorem kopalni hrabiego Ballestrema, który był właścicielem
Rudy, a także wynalazcą min. lampy Pielera służącej do
wykrywanie metanu w wyrobiskach podziemnych kopalń oraz określania
jego stężenia.
Wnętrze kaplicy z rzeźbą Josefa Limburga przedstawiającą Chrystusa, przygarniającego klęczącego przed nim Franza Pielera.
Epitafium Adolfa Pielera - syna Franza
Pielera
Kościół MB Różańcowej w Rudzie ufundowany przez hrabiego Karola Wolfganga von Ballestrem. Wybudowany w latach 1869–1872.
Szyb Gigant KWK Pstrowski zgłębiany w latach 1942-1951. Obecnie należy do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi i służy odwadnianiu wyrobisk okolicznych zamkniętych kopalń.
Folwark Wesoła na trenie strefy ekonomicznej. Pomnik górników, którzy zginęli w podziemnym pożarze w kopalni Abwehr w dniu 10 stycznia 1923 r. Pomnik stanął w 1925 r. nad miejscem, gdzie na głębokości około 290 metrów pozostało osiemnastu górników. W sumie w katastrofie zginęło 45 osób. Po wojnie skuto napisy w języku niemieckim, pozostawiając wyłącznie nazwiska ofiar, z wyjątkiem nazwiska górnika Petera Frühauf, które brzmiało zbyt po niemiecku.
Kolejny pomnik ku pamięci ofiar katastrofy w kopalni Abwehr. Pomnik stoi w Parku Zapolskiej w Zabrzu Mikulczycach. Do lat 60 XX w. znajdował się tu cmentarz górniczy. Tu też po wojnie skuto niemieckie imiona górników. W pobliżu znajduje się też grób tzw "Powstańców Śląskich" z POW Pierwszej Kompani Mikulczyckiej brutalnie zamordowanych 31 maja 1921 r. przez żołnierzy ochotników bawarskiego Freikorpsu Oberland w okolicy wsi Kalinów w powiecie strzeleckim.
Zabrze Plac Wolności
Zabrze Plac Wolności widok w stronę budynku hotelu Admiralspalast
Budynek w którym do 1945 r. mieścił się hotel Admiralspalast, później Monopol. Wybudowany w 1927 r.
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
Śladem linii kolejowej
-
DST
37.56km
-
Teren
11.00km
-
Czas
01:58
-
VAVG
19.10km/h
-
VMAX
47.52km/h
-
Podjazdy
273m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wyjazd na koło śladem zlikwidowanych linii kolejowych. W sumie zacząłem w SW przy stacji kolejowej, ale na trasę byłej linii piaskowej wjechałem na granicy Świętochłowic i Chorzowa przy DTŚ. W przeszłości linia ta prowadziła do mostu zsypowego KWK Polska - szyb Piast znajdującego się pod obecnym wiaduktem DTŚ. Obecnie w śladzie linii piaskowej prowadzi trasa rowerowa do ul Opolskiej w Chorzowie trasa jest w większości wyasfaltowana i bezkolizyjna. Za ul. Opolską zaczyna się "naturalny" ślad kolei piaskowej i prowadzi do Osiedla Kwiatowego w Łagiewnikach i dalej w okolicę marketu OBI, ale na tym odcinku trasa nie porywa się w 100% ze śladem linii piaskowej. Na fragmencie do Łagiewnik jest jeszcze trochę tłucznia na trasie więc czasami telepie jak się po nim jedzie. W okolicach wjazdu do OBI można wjechać ponownie na ślad linii kolejowej. Prowadzi ona w wąwozie i tunelem pod DK 79 Katowice - Bytom i dalej przez Żabie Doły i w stronę Maciejkowic do ul. Kluczborskiej. Na Żabich Dołach krótki odcinek prowadzący nasypem jest utwardzony, ale reszta trasy to ziemia na przemian z tłuczniem z przewagą tego drugiego. Za ul. Kluczborską linia jest już rozebrana i w jej śladzie powstały
nowe firmy, więc dalszy przejazd w stronę stacji Zygmunt August jest
niemożliwy. Gdyby tak cały ten odcinek od Opolskiej do Kluczborskiej
udało się w jakiś sposób wyrównać - niekoniecznie w asfalcie ale np
jakimś drobnym szutrem i zrobić bezpieczny zjazd do Kluczborskiej to
byłaby fajna trasa rowerowa.
Tunel pod DK 79. tędy prowadziła linia od KWK Polska do stacji Zygmunt August
Wiadukt na Antoniowcu po którym poprowadzona była linia kolejowa mniej więcej od Zakładów Orzeł Białyw Szarleju do Maciejkowic. Obecnie przejezdny dla rowerów i stanowi dobrą drogę dojazdową na Żabie Doły od Maciejkowic.
Potem przez Maciejkowice, Michałkowice do DK 94 a po jej minięciu drogą gruntową przez pola do Dąbrówki Wielkiej. Stan drogi nie najlepszy z uwagi na prace polowe - odciśnięte ślady opon maszyn rolniczych.
Góra Doroty w Będzinie
Pola w Piekarach Śl. przed Dąbrówką Wielką
Panorama Dąbrówki Wielkiej.
Kółko po Dąbrówce przez Dołki i przez Brzeziny na Rozbark do Bytomia i powrotem do Piekar Śl w okolicę węzła Piekary na A1 a potem wzdłuż autostrady, gdzie przy okazji podjechałem do remontowanej kapliczki Maria Hilf na granicy Bytomia i Piekar Śląskich. Potem przez ul Dworską i Piekarską w Bytomiu do centrum i przez tereny na których znajdowała się KWK Rozbark w okolice US, gdzie znowu wjechałem na ślad linii kolejowej prowadzącej od KWK Rozbark w do stacji Chorzów Stary oraz do placu drzewnego nieistniejącego już szybu Karol Miarka. Po drodze mijam rozjazd odgałęziający do Zakładów Gumowych Górnictwa i dojeżdżam do ul. Krzyżowej w Łagiewnikach. Gdybym za ul. Krzyżową pojechał dalej śladem linii piaskowej dojechałbym znowu na Żabie Doły do linii kolejowej, którą jechałem na początku. Ale asfaltem pojechałem przez Łagiewniki do ogródka w Piaśnikach, bo musiałem jeszcze skosić trawę.
Kapliczka p.w. Św. Antoniego na Dołkach w Dąbrówce Wielkiej,wybudowana w latach 1929–1930
Widok z ul. Brzezińskiej w Bytomiu w stronę Piekar Śl.
Remontowana kapliczka Maria Hilf z 1905 r. Kaplica znajduje się na granicy niegdysiejszych gmin Rozbarku i
Szarleja. Jeszcze do czasu III Powstania Śląskiego obiekt ten znajdował
się pod skrzydłami parafii rozbarskiej. Po powstaniach i przyznaniu Piekar Śl Polsce obiekt trafił prawdopodobnie najpierw pod opiekę
parafii piekarskiej, a następnie po wyodrębnieniu Parafii Św. Trójcy w
Szarleju pod jej piecze, w której pozostaje po dziś dzień. Kaplica została wybudowana w stylu neogotyckim, nad wejściem widnieje
napis w języku niemieckim: ,,ERBAUT MARIA HILF 1905”, a w czasach
świetności nad drzwiami znajdował się witraż Matki Boskiej Polnej. (za http://www.piekarskiwerk.pl/artykuly/item/12-kapli...
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
Kalyckie Szutry - Zielona
-
DST
34.33km
-
Teren
30.00km
-
Czas
01:32
-
VAVG
22.39km/h
-
VMAX
36.00km/h
-
Podjazdy
136m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Dziś wyścig rowerowy Kalyckie Szutry w Kaletach Zielonej. Dzięki mojemu szczęściu udało mi się wygrać darmowy pakiet z numerem 120 i mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu, choć o mało bym nie zauważył na FB informacji o wygranej. Dzięki "Kowal na kole" za dobrą ręka w losowaniu. Fajna trasa wytyczona drogami leśnymi, było na szczęście niewiele piachu, trochę tłucznia jak to w lesie, ale głównie drogi pożarowe. No i fajna ekipa ludzi na kołach, którą miałem okazję spotkać. Na zakończenie wszyscy dostali ręcznie wykuty "medal". W sumie czas przejazdu trasy wyścigu o długości 32,66 km 1:24:48 ze średnią 22,8 km/h. Jak na możliwości moje i roweru to super wynik.
Po zakończeniu podjechałem jeszcze zobaczyć odnowiony pałac myśliwski Donnersmarcków, który mijałem w czasie jazdy, ale wtedy nie było okazji się zatrzymać i zrobić zdjęcia i nad zalew. Jeszcze pewnie trochę do roboty zostało, ale widać, że pałac został podniesiony z ruin i stanie się ozdobą Zielonej. Brawo.
Czekamy na start. Może gdybym zdjął wszystkie ozdoby :) np. sakwę i błotnik to czas byłby jeszcze lepszy?
Odnowiony pałac w Zielonej.
W każdej dzielnicy Kalet są takie miejsca przypominające ich hutniczą historię.
Zalew Zielona na Małej Panwi
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
Kółko przez Bytom i Rudę Śl.
-
DST
30.42km
-
Teren
2.00km
-
Czas
01:25
-
VAVG
21.47km/h
-
VMAX
39.96km/h
-
Podjazdy
224m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Krótki wyjazd po okolicznych miastach z elementami industrialnymi. Głównie asfaltami okrężnie z do Świętochłowic przez Bytom: Łagiewniki, Szombierki, Bobrek i Rudę Śl.: Ruda, Chebzie, Nowy Bytom i Bykowina a przy okazji zahaczone także o Chorzów - okolice Amelongu.
Nowy Bytom: Huta Pokój Brama II w świetle dziennym - dawna portiernia wybudowana ok 1908 r.
Nowy Bytom: Huta Pokój Wielki Piec o wysokości 40 m wybudowany w 1968 r. jest symbolem dzielnicy Nowy Bytom. Wielki Piec wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi element Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Nowy Bytom Otylia: pozostałości kościoła św. Józefa z 1885 r. wyburzony w latach 30 XX w. z powodu szkód górniczych.
Wieże wyciągowe szybu I i szybu II dawnej KWK Polska założonej przez Gwidona Henckel von Donnersmarcka (w latach 1873-1922 i 1939-1945 Deutschlandgrube, od 1922-1937 kopalnia Niemcy od 1937-1939 i 1945-2000 kopalnia Polska) po rewitalizacji w 2015 r. Wyższa wieża basztowa z 1908 jest punktem widokowymi i można ją zwiedzić. Niższa wieża wyciągowa szybu II powstała w latach 1889-1891. Jest wieżą kozłową wykonaną w nitowanej konstrukcji stalowej.
Widok z przeciwnej strony. W wieży szybu I o wysokości ok. 29 m znajduje się oryginalna maszyna wyciągowa z 1908 roku. Wieża szybu II ma wysokość 23 m. Wieże są częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Kategoria Do 050 km, Wycieczki
Kłodnica
-
DST
29.90km
-
Teren
3.00km
-
Czas
01:37
-
VAVG
18.49km/h
-
VMAX
51.84km/h
-
Podjazdy
250m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Do Kłodnicy w Halembie przez Kochłowice. W Rudzie Śląskiej w dużej części Rudzką Obwodową Trasą Rowerową
Nowe domy rosną na Szarlocińcu w Chorzowie
Świętochłowice staw Wojskowy
Kapliczka św Jacka w Kłodnicy (Halemba Ruda Śląska)
Kategoria Transport, Do 050 km