Po Hindenburgu
-
DST
40.21km
-
Czas
01:48
-
VAVG
22.34km/h
-
VMAX
50.04km/h
-
Podjazdy
298m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Przedpołudniowy wyjazd do Zabrza (Hindenburg) z zamiarem zaliczenia północnych dzielnic. Ale najpierw Ruda a potem Biskupice, Os. Młodego Górnika, Rokitnica Strefa Ekonomiczna, Mikulczyce, Centrum i Zaborze.
Kaplica grobowa rodziny Pielerów na cmentarzu w Rudzie według projektu Hansa von Poellnitza. Franz
Pieler był niemieckim inżynierem górniczym, przez wiele lat
dyrektorem kopalni hrabiego Ballestrema, który był właścicielem
Rudy, a także wynalazcą min. lampy Pielera służącej do
wykrywanie metanu w wyrobiskach podziemnych kopalń oraz określania
jego stężenia.
Wnętrze kaplicy z rzeźbą Josefa Limburga przedstawiającą Chrystusa, przygarniającego klęczącego przed nim Franza Pielera.
Epitafium Adolfa Pielera - syna Franza
Pielera
Kościół MB Różańcowej w Rudzie ufundowany przez hrabiego Karola Wolfganga von Ballestrem. Wybudowany w latach 1869–1872.
Szyb Gigant KWK Pstrowski zgłębiany w latach 1942-1951. Obecnie należy do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi i służy odwadnianiu wyrobisk okolicznych zamkniętych kopalń.
Folwark Wesoła na trenie strefy ekonomicznej. Pomnik górników, którzy zginęli w podziemnym pożarze w kopalni Abwehr w dniu 10 stycznia 1923 r. Pomnik stanął w 1925 r. nad miejscem, gdzie na głębokości około 290 metrów pozostało osiemnastu górników. W sumie w katastrofie zginęło 45 osób. Po wojnie skuto napisy w języku niemieckim, pozostawiając wyłącznie nazwiska ofiar, z wyjątkiem nazwiska górnika Petera Frühauf, które brzmiało zbyt po niemiecku.
Kolejny pomnik ku pamięci ofiar katastrofy w kopalni Abwehr. Pomnik stoi w Parku Zapolskiej w Zabrzu Mikulczycach. Do lat 60 XX w. znajdował się tu cmentarz górniczy. Tu też po wojnie skuto niemieckie imiona górników. W pobliżu znajduje się też grób tzw "Powstańców Śląskich" z POW Pierwszej Kompani Mikulczyckiej brutalnie zamordowanych 31 maja 1921 r. przez żołnierzy ochotników bawarskiego Freikorpsu Oberland w okolicy wsi Kalinów w powiecie strzeleckim.
Zabrze Plac Wolności
Zabrze Plac Wolności widok w stronę budynku hotelu Admiralspalast
Budynek w którym do 1945 r. mieścił się hotel Admiralspalast, później Monopol. Wybudowany w 1927 r.
Kategoria Do 050 km, Wycieczki