Do 050 km
Dystans całkowity: | 11731.84 km (w terenie 1985.20 km; 16.92%) |
Czas w ruchu: | 603:22 |
Średnia prędkość: | 19.44 km/h |
Maksymalna prędkość: | 116.28 km/h |
Suma podjazdów: | 82796 m |
Liczba aktywności: | 353 |
Średnio na aktywność: | 33.23 km i 1h 42m |
Więcej statystyk |
W ciemności - po parku chorzowskim
-
DST
26.28km
-
Czas
01:20
-
VAVG
19.71km/h
-
Podjazdy
606m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Po paku chorzowskim. Trasa w części nie oświetlona, lamka rozświetlała trasę na ok 5-6 m. Niewielu spacerujących ale większość z nich nie miało żadnych odblasków.
Kategoria Wycieczki, Do 050 km
Do Siemianowic - Soldatenfriedhof
-
DST
44.70km
-
Teren
6.00km
-
Czas
02:23
-
VAVG
18.76km/h
-
Podjazdy
457m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze

Stadion Śląski w Chorzowie

Brama do ZOO w parku

Planetarium
Przez park przechodzi także południk 19° długości geograficznej wschodniej. Jego przebieg został oznaczony na drodze prowadzącej od strony Siemianowic w kierunku Planetarium.

Południk 19°
Z Parku pojechałem do Chorzowa Starego, obok zabytkowych budynków szybu Elżbiety, którego zabudowa przypomina zamek. Pierwotna nazwa tych zabudowań to Szyb Tomasz (niem. Tomasscht) lub Meitznzchalut od dawnego dyrektora kopalni „Król”. Obiekt jest zabytkową budowlą neogotycką powstałą w latach 1913-1914, pełnił funkcję szybu wentylacyjnego i transportowego drewna, miał głębokość 190 metrów oraz średnicę 3,5 metra. W skład kompleksu wchodziły: wieża nadszybowa, budynek maszyny wyciągowej i kompresorów, gmach wentylatorów, zabudowa szatni oraz portiernia. Obecnie w budynkach znajdują się obiekty gastronomiczno-usługowe (opis szybu:www.weselezklasa.pl).

Szyb Elżbiety
Przejechałem też obok ośrodka sportowego KS Azoty Chorzów na którym mieszczą się korty tenisowe i boisko do piłki nożnej i dalej przez centrum Chorzowa Starego w kierunku Maciejkowic.

Ośrodek sportowy Azoty
Mijając Zakłady Azotowe w Chorzowie skręciłem na ścieżkę rowerową prowadząca śladem kolei wąskotorowej i dojechałem do Parku Górnik w Michałkowicach i do Bażantarni. Tam wjechałem w las i Aleją dębową dotarłem do pola golfowego skąd już niedaleko było na cmentarz niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1939-1945 na terenie woj. Śląskiego, łódzkiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, który był moim celem na dziś. Na cmentarzu pochowanych jest obecnie ponad 23.000 byłych żołnierzy Wehrmachtu, a docelowo planowane jest, że znajdzie tam swoje miejsce spoczynku ok 35.000 osób.



Po zwiedzeniu cmentarza pojechałem z powrotem przez Bażantarnię, obok stawu Rzęsa, Park Górnik do Maciejkowic i na Żabie Doły. Stamtąd po krótkiej przerwie przez Łagiewniki wróciłem do domu w Chropaczowie.
Kategoria Wycieczki, Do 050 km
Na Żabie Doły i do Parku Śląskiego w poszukiwaniu wiosny:)
-
DST
35.01km
-
Teren
3.00km
-
Czas
01:57
-
VAVG
17.95km/h
-
Podjazdy
336m
-
Sprzęt Haibike
-
Aktywność Jazda na rowerze
Zrobiło się dziś trochę cieplej, a słońce wyszło zza chmur więc postanowiłem poszukać wiosny.
Z Chropaczowa przez Łagiewniki dojechałem do Bytomia w okolice byłej Kopalni Rozbark (do 1945 Heinitzgrube, obecnie w byłym budynku cechowni znajduje się Teatr Rozbark. Na tej części trasy zimy już nie było ponieważ prowadziła ulicami i ścieżką rowerową.
Teatr Rozbark
Spod Teatru Rozbark dojechałem do ul. Chorzowskiej, a następnie do ul. Pszczyńskiej, która doprowadziła mnie w okolicę Osiedla Arki Bożka i do ścieżki prowadzącej na Żabie Doły. Tam jeszcze zima była w pełni. Także ścieżki na Żabich Dołach były jeszcze pokryte warstwą udeptanego i topiącego się śniegu i lodu, ale cóż trzeba było jechać.
Droga na Żabie Doły od Rozbarku
Pociąg na linii kolejowej 131 Chorzów Batory - Tczew (Magistrala węglowa) pomiędzy stacjami Chorzów Stary i Bytom
Przez Antoniowiec pojechałem do Maciejkowic i na Dolinę Górnika a
następnie na obok byłej kopalni Barbara-Chorzów do Chorzowa Starego na
Pl. Św. Jana, gdzie można zobaczyć charakterystyczne wiejskie domy z XIX
wieku.
Była Kop. Barbara-Chorzów
Chorzów Stary Pl. Św.Jana
Chorzów Stary Pl. Św.Jana
Później trasa prowadziła przez starochorzowski Pl. Piastowski, gdzie znajduje się zabytkowa, neobarokowa Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowana w latach 1925-1926 oraz Prokuratura Rejonowa w budynku także z lat 20 XX w. W budynku Prokuratury pierwotnie tj., w czasach jeszcze przed przyłączeniem Chorzowa do Królewskiej Huty i powstaniem obecnego miasta Chorzów mieścił się Ratusz Gminy Chorzów, Niestety brak zdjęcia :(
Chorzów Stary - Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego
Z Chorzowa Starego ścieżką rowerową pojechałem do Bytkowa, a potem przez WPKiW (Park Śląski) obok Stadionu Śląskiego na Oś. Tysiąclecia. W Parku podobnie jak na Żabich Dołach było jeszcze biało na drodze.
Park Śląski - Stadion Śląski
Po przejechaniu przez Oś. Tysiąclecia, wzdłuż DTŚ, obok Auchan'a i Castoramy dojechałem do Chorzowa Batorego. Skąd obok torów kolejowych i byłych ZCh Hajduki dojechałem do Świętochłowic na Mijankę. Potem już tylko przejechałem przez park na Magierze, Piaśniki i dojechałem na myjnię, żeby zmyć błoto z roweru i w zasadzie już byłem w domu.
Wiosny nie znalazłem, zima jeszcze trzyma się dobrze zwłaszcza na uboczu, w parkach i lasach, tam gdzie jest tylko ruch pieszy i rowerowy.
Relive 'Morning Feb 10th'
Kategoria Wycieczki, Do 050 km